Pohledná antimonitová drúza z rumunského dolu Herja. Trs dlouhých krystalů na pravé straně vzorku je tvořen několik mm silnými lesklými jehlicemi antimonitu o délce do 5 cm. Zbytek sfaleritové podložky je hojně porostlý tenkými, přibližně 1 cm dlouhými a různě orientovanými krystaly antimonitu. Mezi nimi je na několika místech několik skvrn tvořených mikroskopickým žlutým stibikonitem Pohledová část měří 13 krát 11 cm, hmotnost vzorku 0.878 kg.
Drúza lesklých galenitových krystalů na křemeni. Galenitové krystaly mají hrany dlouhé maximálně 15 mm, jsou silně lesklé, zploštělé a některé jejich vrcholy jsou nedorostlé. Mezi galenitem je narostlý černý sfalerit a jemné jehličky křemene. Místy jsou na vzorku také opravdu drobounké skupiny růžových krystalků pro tuto lokalitu relativně méně běžného rodochrozitu. Pohledová část měří 12 krát 8.5 cm, hmotnost vzorku 0.559 kg.
Úhledný vzorek krystalů galenitu v kombinaci se sfaleritem. Kompaktní kus olověné rudy je z pohledové strany porostlý stříbřitě šedými kovově lesklými krystaly galenitu. Galenit netvoří klasické kostky. Krystaly jsou plastické, kaskádovité a prostorově velmi pěkně uspořádaně. Na některých je patrný kostrovitý vývoj a v jejich plochách jsou drobná okénka. Jiné se zdají být lehce natavené. Mezi galenitem je také několik vyrostlic hnědočerného sfaleritu. Pohledová část měří 10.5 krát 7.5 cm, hmotnost vzorku 0.865 kg.
Galenitové drúza tvořená srůstem několika velkých krystalů. Tmavě šedé a ocelově lesklé krystaly galenitu jsou porostlé drobným, silnější jehličky připomínajícím, křemenem. Hrana největšího galenitového krystalů měří více než 4 cm. Školní vzorek, klasická ukázka galenitu. Pohledová část měří 10 krát 9 cm, hmotnost vzorku 1.12 kg.
Výběrový vzorek kostrovitých krystalů galenitu s dominantní oboustrannou žílou křemene. Pohledová část měří 13 krát 8 cm, hmotnost vzorku 0.73 kg.
Klasická ukázka krychlových krystalů galenitu, školní vzorek. Ocelově šedé a matně lesklé krystaly galenitu o hraně dlouhé až 3 cm jsou mají často seseknutý roh a kostrovitý vývoj. Některé plochy mají výrazné lapování. Na galenitu jsou narostlé drobné černé krystaly sfaleritu. Pohledová část měří 11 krát 6 cm, hmotnost vzorku 1.29 kg.
Galenitová drúza tvořená více typy krystalových tvarů. Dva větší a relativně neobvykle rostlé galenitové krystaly jsou na tomto vzorku narostlé v kombinaci s běžnými kostkami. Ploché kvádrovité krystaly mají hranu o délce přibližně 3 cm, velikost klasických kostek jen zřídka přesahuje 1 cm. Mezi galenitem je prorostlý drobně krystalovaný černý sfaleritem který se tu a tam objeví i ve formě žlutozelených prosvítajících kleofánů. Drobounce krystalovaný sfalerit tvoří také podložku tohoto pěkného a pro danou lokalitu netypického vzorku. Pohledová část měří 10 krát 10 cm, hmotnost vzorku 0.869 kg.
Drúza silně lesklých galenitových krychlí v kombinaci se sfaleritem, křemenem a kalcitem. Typicky 1,5 cm velké a opravdu silně lesklé galenitové krychle jsou porostlé černým a žlutohnědým částečně vypraskaným průsvitným sfaleritem (kleofány), drobným křemenem a kalcitem. Pohledová část měří 10 krát 9 cm, hmotnost vzorku 0.887 kg.
Relativně vzácný krystalovaný semseyit v kombinaci s dalšími rudními minerály. Na podložce, tvořené především sfaleritem a pyritem, jsou narostlé třpytivě lesklé galenitové krystaly do 15 mm. Na galenitových krystalech je možné najít několik květ připomínajících vyrostlic semseyitu o průměru cca. 7 mm. Galenit je lemovaný černým a též silně lesklým sfaleritem který částečně porůstá i galenitové krystaly. Kombinaci doplňují světlé šedohnědé až nažloutlé drobounké krystalované karbonáty, pravděpodobně především siderit a kalcit. Tento opravdu pěkně rostlý a volně stojící vzorek má dvě stabilní polohy. Pohledová část měří 9 krát 7 cm, hmotnost vzorku 0.567 kg.
Muzeální vzorek. Velká galenitová placka plná krystalů. Z masivní galenitové podložky vyrůstají až 6 cm velké krystaly stříbřitě šedého a matně lesklého galenitu. Do povrchu galenitových krystalů vrůstají drobné a max. 4 mm velké krystaly černého sfaleritu. Drobnou vadou na kráse může pro někoho být vyštípnutí jednoho z krystalů které může být se stejnou pravděpodobností poškozením z doby jeho těžby nebo výsledkem přírodních procesů. Vzorek pochází z těžby a byl získán v posledních letech dvacátého století. V současné dole je důl zakonzervován. Pohledová část měří 27 krát 22 cm, hmotnost vzorku 11.68 kg.
Velké chalkopyritové krystaly na galenitu. Bohatá, oboustranná drúza lesklých zlato-žlutých chalkopyritových krystalů. Chalkopyritové krystaly hustě porůstají vzorek z pohledové i odvrácené strany a jsou velké až 2 cm. Podklad tvoří směs krystalického matně lesklého šedavě stříbrného galenitu a černého sfaleritu místy porostlého tenkým bílým jehličkovitým křemenem. Velmi pěkný vzorek který svou estetikou uspokojí i náročné sběratele. Pohledová část měří 14 krát 10 cm, hmotnost vzorku 0.87 kg.
Velké zlaté chalkopyritové krystaly v kombinaci s galenitem a dalšími nerosty. Klasická ukázka mineralizace, kterou tvoří prorostlé krystaly sfaleritu, galenitu, chalkopyritu a křemene zbarveného chloritem do zelena. Ozdobou vzorku je téměř 5 cm velký krystal chalkopyritu nahoře uprostřed. Největší krychle galenitu měří necelé 2 cm. Vzorek, pocházející z těžby okolo roku 2000, uspokojí svoji dokonalostí i nejnáročnější sběratele rudních minerálů. Pohledová část měří 17 krát 11 cm, hmotnost vzorku 1.743 kg.
Růžové krystaly manganokalcitu v typickém vývoji s velkým a dominantním, na lomu zonálně zbarveným krystalem, jsou narostlé na podložce tvořené směsí křemene, pyritu a sfaleritu. Černé a lesklé krystaly sfaleritu také prorůstají na povrch manganokalcitu. Manganokalcit po nasvícení UV světlem (cca 385 nm, tzv. černé světlo) krásně světélkuje. Pohledová část měří 12.5 krát 9 cm, hmotnost vzorku 1.138 kg.
Velké krystaly manganokalcitu na komplexní rudní podložce. Vzhledný vzorek až 4 cm velkých krystalů narůžovělého manganokalcitu v asociaci s galenitem, sfaleritem a pyritem. Manganokalcit svítí pod UV zářením. Pohledová část měří 8 krát 6.5 cm, hmotnost vzorku 0.509 kg.
Velký pyrhotinový krystal zarostlý do rudní podložky. Klasický srůst několika na sebe nasedajících krystalů pyrhotinu které svým tvarem často připomínají sloní choboty. Zde jsou však široké a zploštělé pyrhotinové krystaly zcela vrostlé do rudní podložky tvořené především černým sfaleritem. Nedokonalý tvar krystalu je dobře patrný při pohledu od podstavy vzorku. Na rozbrázděném bronzově nabíhajícím povrchu pyrhotinu jsou mj. narostlé stříbrné krystaly arzenopyritu a bílé krystaly kalcitu. Pohledová část měří 9.5 krát 7 cm, hmotnost vzorku 0.571 kg.
Krystalovaný pyrit lemovaný korunkou kalcitových krystalů. Drúza žlutavých kovově lesklých pyritových krystalů o velikosti do 1 cm narostlá na masivním pyritu je lemovaná průsvitnými plochými kalcitovými cvoky o průměru do 2 cm. Pyrit je lehce porostlý drobným černým a silně lesklým sfaleritem. Sfaleritové krystaly jsou velké cca 5 mm. Kalcitové krystaly na tomto vzorku svítí pod UV zářením intenzivní šarlatovou barvou. Pěkná rudní ukázka s pro danou lokalitu typickým a sběrateli ceněným vzhledem. Pohledová část měří 13 krát 11 cm, hmotnost vzorku 1.2 kg.
Pěkná ukázka černých, intenzivně kovově lesklých a až 2 cm velkých sfaleritových krystalů. Podložku tvoří směs stříbrného galenitu a zlatožlutého pyritu na který v pozdější fázi vývoje rudní žíly narostl sfalerit. Na sfaleritu ještě později vykrystalizoval rezavě hnědý siderit a další generace drobně krystalovaných sirníků. Vzorek je typickou ukázkou rudní mineralizace pro danou lokalitu a byl nalezen v době před vznikem samostatného Kosova. Pohledová část měří 10 krát 7.5 cm, hmotnost vzorku 0.52 kg.
Prostorová a kontrastní drúza sfaleritu na křemeni. Hnědo-olivové, dokonale lesklé a poloprůsvitné krystaly sfaleritu (kleofánu) jsou hustě narostlé na podložce z velmi jemných a drobných krystalů křemene. Krystaly sfaleritu jsou částečně rostlé ve sférických shlucích které jsou prostorově velmi dobře rozloženy a vyčnívají až cca 30 mm nad pomyslnou rovinu jejich podložky. Jedná o neobvykle kontrastní a kvalitní vzorek který pro danou lokalitu není zcela typický. Pohledová část měří 12 krát 10 cm, hmotnost vzorku 0.695 kg.
Kontrastní vzorek sfaleritu a směsi karbonátů na pyritu. Pyritová podložka je porostlá černým lesklým sfaleritem v kombinaci se zlatavým pyritem, sférickým žlutým sideritem, lehce naoranžovělým rodochrozitem a bílým kalcitem. Největší sfaleritové krystaly měří cca 15 mm. Vzorek je pro danou lokalitu typickou ukázkou mineralizace v pěkném a bohatém vývoji. Pohledová část měří 12 krát 9 cm, hmotnost vzorku 1.4 kg.
Bohatý vzorek černých lesklých sfaleritových krystalů porostlých kalcitem. Rudní klasika v elegantní černobílé kombinaci. Po celém povrchu podložky tvořené sfaleritem jsou hustě narostlé černé ocelově lesklé sfaleritové krystaly. Na nich a mezi nimi jsou bílé a nádherné skelně lesklé kalcitové krystaly. Vzorek uspokojí i náročnější sběratele. Pohledová část měří 16 krát 12 cm, hmotnost vzorku 1.2 kg.
Pohledová část měří 20 krát 9 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Krystal bournonitu na komplexní rudní podložce. Vzorek je tvořen směsicí drobně krystalovaných sirníků, především černohnědého sfaleritu, zlatavého chalkopyritu a nažloutlého pyritu. U středových křemenných růžic, jejichž krystaly jsou dlouhé cca 1 cm, je narostlý jeden rýhovaný, modře nabíhající a relativně vzácný bournonitový krystal. Další bornity jsou drobnější a je možné je odhalit nejlépe s pomocí binokulárního mikroskopu. Pohledová část měří 12 krát 11 cm, hmotnost vzorku 0.963 kg.
Černé sfaleritové krystaly na litém sfaleritu. Lesklé, pěkně vyhraněné a až 2 cm velké sfaleritové krystaly jsou narostlé na tenké a ploché sfaleritové podložce. Některé sfaleritové krystaly jsou porostlé drobounkým špinavě žlutým karbonátem, pravděpodobně sideritem. Pohledová část měří 14 krát 9 cm, hmotnost vzorku 0.645 kg.