Bohatý vzorek drobných apatitových krystalů v kombinaci se sideritem. Světlounce modrý apatit tvoří přibližně pět milimetrů dlouhé, oboustranně ploše zakončené, podélně rýhované a silně lesklé krystaly. Povrch vzorku porůstají také až téměř 2 cm velké a několik mm silné ploché šestiboké sideritové krystaly. Zbývající plocha vzorku narostlého na slídnaté podložce je posypána mikroskopickým pyritem a sideritem ve formě drobounkých peciček. Drobounké krystaly pyritu jsou patrné i na velkých sideritových krystalech. Pohledová část měří 14 krát 10.5 cm, hmotnost vzorku 0.618 kg.
Pěkný dlaňový vzorek, ukázková kombinace sirníků a karbonátů typických pro důl Stari Trg. Bohatá drúza, tvořená žlutavě kovově lesklými a rýhovanými krystaly pyritu o velikosti do 1,5 cm, stříbřitým kopinatým arzenopyritem, tlustými cvoky kalcitu a drobně krystalovaným černým sfaleritem, zlatým chalkopyritem a ježatými kuličkami z krystalů sideritu či ankeritu. Podložku tvoří kompaktní směs uvedených minerálů, téměř nepatrná prasklinka na povrchu několika krystalů je přírodního původu a nepokračuje do těla vzorku. Pohledová část měří 14 krát 9 cm, hmotnost vzorku 1.2 kg.
Bohatá ukázka drobných krystalů arzenopyritu v kombinaci s pyritem a kalcitem. Na povrchu tenké sirníkové podložce jsou hustě narostlé stříbřité, kovově lesklé a kopinaté krystaly arzenopyritu spolu s krychličkami žlutavého pyritu. Typická velikost těchto krystalů jen zřídka přesahuje 5 mm. Vzorek zdobí několik cca. 2 cm velkých kalcitových krystalů které pod UV osvětlením září tmavě červenofialově. Pohledová část měří 12 krát 8 cm, hmotnost vzorku 0.501 kg.
Bohatá ukázka drobných krystalů arzenopyritu a pyritu z dnes již klasické lokality z bývalé Jugoslávie. Velmi estetický vzorek. Pohledová část měří 15 krát 11 cm, hmotnost vzorku 0.717 kg.
Volná drůza z jílu. Dolomitová podložka s krystaly téhož do 45 mm je porostlá kalcitem s místy vrostlým drobným, pravděpodobně zlatonosným, pyritem. Vzorek pochází ze zlatonosného dolu a je špičkovou ukázkou tamější mineralizace. Pohledová část měří 8 krát 7 cm, hmotnost vzorku 0.1 kg.
Drúza narůžovělých dolomitových krystalů. Dolomitové krystaly jsou uspořádány v oblých shlucích vytvářejících cca 1 cm velké bradavičky posypané miniaturními krychličkami pyritu a několika krystaly kalcitu. Dolomit tvoří na prst silnou kůru narostlou na podložce z hnědého sfaleritu. Pohledová část měří 14 krát 10 cm, hmotnost vzorku 0.677 kg.
Drúza fluoritových krystalů s porostem dalších minerálů. Na až 3 cm velkých perleťové bílých až šedavě bílých a lesklých fluoritových krystalech je narostlý jemně zrnitý zlatožlutý pyrit a rezavě hnědý goethit. Podložka vzorku je tvořena především zeleně zbarveným fluoritem a vyrůstají z ní ještě krystaly nízce prizmatického křemene které vykukují mezi fluoritovými krystaly na jeho pohledové straně. Pohledová část měří 12 krát 10 cm, hmotnost vzorku 0.725 kg.
Až 30 mm velké krystaly bílého až čirého a lehce průsvitného fluoritu. Krystaly fluoritu prorůstá drobně krystalovaný křemen. Některé jsou místně potaženy pyritem který často tvoří drobné sférické agregáty Vzorek pochází z posledního období těžby. Fluoritový důl El Hammam je již téměř 10 let uzavřený. Tento vzorek fluoritu svítí při nasvícení UV světlem (cca 385 nm, tzv. černé světlo) modře. Pohledová část měří 15 krát 10 cm, hmotnost vzorku 1.25 kg.
Bílé, až 20 mm velké krystaly bílého a lehce průsvitného fluoritu. Do fluoritu jsou vrostlé drobnější a oboustranně zakončené krystaly křemene. Místy je fluorit potažený drobnou vrstvičkou pyritu. Vzorek pochází z posledního období těžby. Fluoritový důl El Hammam je již téměř 10 let uzavřený. Tento vzorek fluoritu svítí při nasvícení UV světlem (cca 385 nm, tzv. černé světlo) modře. Pohledová část měří 11 krát 9 cm, hmotnost vzorku 0.71 kg.
Excelentní drůza čirých a lehce mléčně zakalených krystalů fluoritu, místy s narostlým ležatým, oboustranně ukončeným křemenem a drobným pyritem. Velikost krystalů okolo 2 cm. Největší, centrální, 3,5 cm. Vzorek vypadá ve skutečnosti mnohem lépe než na fotografii. Pohledová část měří 29 krát 21 cm, hmotnost vzorku 6.5 kg.
Krystaly nažloutlého fluoritu porostlé směsí goethitu, limonitu a pyritu. Uvedené minerály tvoří bochánkovitou strukturu na jejichž odlomených částech jsou patrné hustě srostlé jehličky, tvořené směsí goethitu a limonitu. Na fluorit ještě místy narůstají drobné krystaly kalcitu. Pěkná ukázka mineralizace z dnes již uzavřeného marockého dolu. Pohledová část měří 13 krát 10 cm, hmotnost vzorku 1.25 kg.
Fluorit a goethit v třpytivé kombinaci s drobným pyritem. Na 5 mm velké krystaly fluoritu narůstají drobné krystaly pyritu, sférické agregáty goethitu a jehličky kalcitu. Odvrácená strana vzorku je porostlá kalcitem a pyritem. Pohledová část měří 7 krát 5 cm, hmotnost vzorku 0.13 kg.
Fluoritové kostky zcela porostlé goethitem a pyritem. Neviditelné krystaly fluoritu jsou dokonale porostlé zhruba 5 mm silnou vrstvou hematitových a goethitových jehliček. Na nich jsou narostlé zhruba 1 mm velké a silně třpytivé krychličky pyritu a bílé krystaly kalcitu. Členitý povrch vzorku má strukturu připomínající boule složené z množství krystalů. Pohledová část měří 12.5 krát 10 cm, hmotnost vzorku 0.546 kg.
Prokřemenělý klk oboustranně porostlý pyritem, goethitem a kalcitem. Plochý a při správném vystavení fantastický mořský korál připomínající prokřemenělý klk je porostlý zlatožlutými mm krychličkami pyritu na goethitem tvořeném základu. Druhá strana vzorku je hustě porostlá pyritem a kalcitem. V jeho bázi je malá dutina vyplněná krystaly fluoritu. Pohledová část měří 19 krát 11 cm, hmotnost vzorku 1.920 kg.
Elegantní třpytivá ukázka několika minerálních druhů na fluoritu. Na fluoritové podložce je amorfní křemen který je porostlý drobounkými kostičkami lesklého pyritu v kombinaci s goethitem a kalcitem. Pohledová část měří 11 krát 9 cm, hmotnost vzorku 0.628 kg.
Prostorově velmi pěkně rostlá třpytivá ukázka několika minerálních druhů na fluoritu. Na fluoritové podložce je amorfní křemen který je porostlý drobounkými kostičkami lesklého pyritu v kombinaci s goethitem a kalcitem. Pohledová část měří 18 krát 9.5 cm, hmotnost vzorku 1.752 kg.
Fluoritové kostky zcela porostlé goethitem a pyritem. Neviditelné krystaly fluoritu jsou dokonale porostlé zhruba 5 mm silnou vrstvou hematitových a goethitových jehliček. Na nich jsou narostlé zhruba 1 mm velké a silně třpytivé krychličky pyritu a bílé krystaly kalcitu. Členitý povrch vzorku má strukturu připomínající boule složené z množství krystalů. Pohledová část měří 15 krát 10 cm, hmotnost vzorku 1.343 kg.
Drúza dělových kalcitu na pyritové podložce. Kalcitové krystaly charakteristického dělového tvaru do 15 mm délky narostlé na podložce z kulovitých agregátů krystalického pyritu. Vzorek patří mezi to lepší co tato, dnes už historická, lokalita produkovala. Velmi estetický vzorek. Pohledová část měří 11.5 krát 9 cm, hmotnost vzorku 0.78 kg.
Plovoucí drůza až 2cm velkých lupenitých krystalů bílého kalcitu částečně porostlá pyritem. Vzorek pro nenáročného sběratele. Pohledová část měří 10 krát 6 cm, hmotnost vzorku 0.17 kg.
Estetická ukázka dvougeneračního kalcitu na pyritu. Silně lesklé pyritové krystaly jsou hustě porostlé kalcitem. Drobnější, bělejší a skelně lesklé krystaly kalcitu částečně porůstají jeho větší krystaly jiného tvaru. Podložka vzorku je tvořena pyritem a sfaleritem. Pohledová část měří 6 krát 6 cm, hmotnost vzorku 0.294 kg.
Estetická ukázka karbonátů na pyritu. Na pyritové podložce jsou okolo krystalů pyritu narostlé velké krystaly kalcitu a mezi nimi drobné útvary složené z krystalů manganokalcitu nebo možná kutnohoritu. Pohledová část měří 6 krát 4.5 cm, hmotnost vzorku 0.095 kg.
Drůza kalcitových krystalů na pyritu. Ukázkový vzorek z legendárního rudního revíru v bývalé Jugoslávii. Pohledová část měří 14 krát 16 cm, hmotnost vzorku 2.203 kg.
Drůza silně lesklého, průsvitného kalcitu, místy prorostlého arzenopyritem a pyritem, který zároveň tvoří podstatnou část podložky. Velmi pěkný vzorek z legendárního rudního revíru v bývalé Jugoslávii. Pohledová část měří 13 krát 11 cm, hmotnost vzorku 1.5 kg.
Drúza dělových kalcitu na pyritové podložce. Zhruba 15 mm dlouhé kalcitové krystaly s charakteristickým tvarem jsou narostlé na podložce z krystalického pyritu. Vzorek patří mezi to lepší co tato, dnes už historická, lokalita produkovala. Pohledová část měří 12 krát 8 cm, hmotnost vzorku 0.716 kg.
Snopkovitě rostlé krystaly kalcitu na dolomitové podložce. Kalcit vytváří ležatém oboustranně zakončené a až 4 cm dlouhé svazky krystalů narostlé na nažloutlém krystalovaném dolomitu který je jakoby pocukrovaný pyritem. Kalcit svítí v UV záření růžově. Pohledová část měří 8 krát 7 cm, hmotnost vzorku 0.198 kg.
Na fluoritu. Pohledová část měří 21 krát 17 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Pohledová část měří 19 krát 19 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Dlouhé paralelně srostlé kalcitové krystaly ozdobené pyritem. Na lesklých a špatně průsvitných kalcitových krystalech jsou narostlé amébovité shluky drobounkých pyritových krystalů vykukujících z hnědé krusty tvořené goethitem. Kalcit má několik poškození která jsou však lesklá a hladká a byla pravděpodobně přírodně dohojena. Pohledová část měří 14 krát 8.5 cm, hmotnost vzorku 0.776 kg.
Jiskřivý pyrit v kombinaci s kalcitem je narostlý na podložce tvořené fluoritem a křemenem. Pohledová část měří 18 krát 14 cm, hmotnost vzorku 1.408 kg.
Pohledová část měří 16 krát 14 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Pohledová část měří 22 krát 19 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Pohledová část měří 18 krát 13 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Zajímavý vzorek zdánlivě zeleného křemene v asociaci s chloritem a pyritem. Až pět cm dlouhé prizmatické krystaly křemene obsahují uvnitř i na svém povrchu nazelenalý chlorit který určuje barvu vzorku. Chlorit ve formě drobných sférických útvarů složených z jednotlivých krystalků relativně hustě porůstá krystaly křemene a spolu s kovově žlutými rýhovanými ploškami pyritových krystalů mezi křemeny dodává kameni na atraktivitě. Vzorek má několik krystalů poškozených avšak tato poškození nepůsobí nijak rušivě. Pohledová část měří 11 krát 10 cm, hmotnost vzorku 0.953 kg.
Pohledová část měří 27 krát 28 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Ukázka manganokalcitu na komplexní rudní podložce. Na plochou rudní podložku tvořenou směsí pyritu, arzenopyritu a chalkopyritu hustě narůstají krystaly manganokalcitu smetanově bílo-béžové barvy místy doplněné drobnými krystalky zmiňovaných rudních minerálů. Vzorek je na několika místech přirozeně rozpraskán, tak jak je na lokalitě běžné, je však stabilní a nedrolí se. Pohledová část měří 16 krát 13 cm, hmotnost vzorku 0.923 kg.
Růžové krystaly manganokalcitu v typickém vývoji s velkým a dominantním, na lomu zonálně zbarveným krystalem, jsou narostlé na podložce tvořené směsí křemene, pyritu a sfaleritu. Černé a lesklé krystaly sfaleritu také prorůstají na povrch manganokalcitu. Manganokalcit po nasvícení UV světlem (cca 385 nm, tzv. černé světlo) krásně světélkuje. Pohledová část měří 12.5 krát 9 cm, hmotnost vzorku 1.138 kg.
Pyritové krystaly porostlé kuličkami manganokalcitu. Klasická ukázka z dolů bývalé Jugoslávie. Na plochých a matně lesklých krystalech pyritu jsou hustě narostlé ježaté kulové útvary o průměru do 6 mm složené z krystalů manganokalcitu. Místy je pyrit porostlý i drobounkými krystalky hnědého sideritu. Podložka vzorku je zcela tvořena pyritem. Pohledová část měří 7.5 krát 6 cm, hmotnost vzorku 0.21 kg.
Velmi pěkný vzorek kaskádově rostlých krystalů manganokalcitu v kombinaci s kalcitem. Ze směsi sirníků a karbonátů vyrůstá střešní krytinu připomínající skupina béžových manganokalcitových krystalů obklopená bílým kalcitem. Pohledová část měří 7 krát 6 cm, hmotnost vzorku 0.183 kg.
Pyrhotin a pyrit v neobvyklém vývoji. Z podložky, tvořené především směsí zlatožlutého pyritu, bronzového pyrhotinu a stříbrného galenitu, vyrůstá několik cca 3 cm velkých, tenkých a plochých šestibokých krystalů s typickým tvarem pyrhotinu. Jejich povrch je zcela porostlý krystaly pyritu. Je možné, že se jedná o pseudomorfózu pyritu po pyrhotinu ale stejně tak je možné, že pyritové krystaly tenounké pyrhotinové šestiúhelníky zcela porostly a ten tvoří pouze jejich vnitřní jádro. Povrch vzorku je hustě porostlý drobným oranžově hnědým sideritem a lze na najít i další doprovodné minerály Tento velmi estetický a pro danou lokalitu netypický vzorek bude ozdobou každé sbírky rudních nerostů a potěší i velmi náročné sběratele. Pohledová část měří 9 krát 6 cm, hmotnost vzorku 0.867 kg.
Velký pyrhotinový krystal zarostlý do rudní podložky. Klasický srůst několika na sebe nasedajících krystalů pyrhotinu které svým tvarem často připomínají sloní choboty. Zde jsou však široké a zploštělé pyrhotinové krystaly zcela vrostlé do rudní podložky tvořené především černým sfaleritem. Nedokonalý tvar krystalu je dobře patrný při pohledu od podstavy vzorku. Na rozbrázděném bronzově nabíhajícím povrchu pyrhotinu jsou mj. narostlé stříbrné krystaly arzenopyritu a bílé krystaly kalcitu. Pohledová část měří 9.5 krát 7 cm, hmotnost vzorku 0.571 kg.
Oboustranná drúza oktaedrických krystalů pyritu z klasické peruánské lokality. Na podložku tvořenou homogenním litým pyritem narůstají až 6 cm velké silně lesklé oktaedry pyritu s plochým, jakoby useknutým zakončením. Zadní strana vzorku je porostlá shlukem drobných krystalů křemene až křišťálu. Vzhledný, esteticky zajímavý vzorek. Pohledová část měří 12 krát 9 cm, hmotnost vzorku 1.419 kg.
Drúza oktaedrických krystalů pyritu z klasické peruánské lokality. Na podložku tvořenou homogenním litým pyritem narůstají až 3 cm velké silně lesklé oktaedry pyritu s plochým, jakoby useknutým zakončením. Vzhledný, esteticky zajímavý vzorek. Pohledová část měří 12 krát 7.5 cm, hmotnost vzorku 1.181 kg.
Volná pyritová drúza složená z velkých oktaedrických krystalů lemovaných sfaleritem. Až 3.5 cm velké silně lesklé pyritové oktaedry s plochým vrcholem jsou srostlé do jako mužská pěst velkého volně stojícího vzorku. Hrany krystalů na pohledové straně jsou lemovány tmavým sfalerite který porůstá i podstatnou část krystalů na nepohledové straně kde je poprášen velmi drobným bílým karbonátem, pravděpodobně dolomitem. Tato pro danou lokalitu neobvykle vyvinutá pyritová kombinace ozdobí každou sbírku. Pohledová část měří 10.5 krát 9.5 cm, hmotnost vzorku 0.910 kg.
Hezká ukázka pyritu v kombinaci s krystalovaným křemenem. Z podložky, tvořené především směsí hnědého sfaleritu s křemenem a pyritem, hustě vyrůstají shluky pyritových dodekaedrů, tedy krystalů s pětibokými plochami, o velikosti cca 15 mm. Mezi nimi jsou narostlé drobnější krystaly křemene až křišťálu s délkou do 25 mm. Velký křemenný krystal s typickým artyčokovým tvarem je dlouhý 80 mm. Pohledová část měří 16 krát 12 cm, hmotnost vzorku 2.633 kg.
Matně lesklé pyritové krystaly s narostlým manganokalcitem. Až 15 mm velké a hustě nahloučené krystaly kovově žlutého pyritu jsou porostlé několika rezavě růžovými agregáty manganokalcitu a dalším, blíže neurčeným, bělavým karbonátem. Vzorkem prorůstá také stříbřitý arzenopyrit a černý sfalerit. Pohledová část měří 7 krát 4.5 cm, hmotnost vzorku 0.24 kg.
Pyritová drúza ozdobená bílým kalcitem. Lesklé pyritové krystaly o velikosti do jednoho centimetru jsou hojně porostlé pěkně vyhraněným kalcitem. Při podrobném zkoumaní lze najít i drobný stříbrný arzenopyrit. Podložka je tvořena směsí pyritu a sfaleritu. Volně stojící vzorek. Pohledová část měří 8 krát 6 cm, hmotnost vzorku 0.374 kg.
Prostorový vzorek dolomitu na pyritu. Matně lesklé pyritové krystaly porůstá drobný dolomit / manganokalcit. Volně stojící ukázka z dolů bývalé Jugoslávie. Pohledová část měří 6 krát 5.5 cm, hmotnost vzorku 0.118 kg.
Pyritové krystaly spolu s kalcitem, dolomitem a arzenopyritem. Klasická ukázka z dolů bývalé Jugoslávie. Pohledová část měří 7.5 krát 6 cm, hmotnost vzorku 0.4 kg.
Nepravidelně rostlá pyritová kostka zarostlá v hornině. Pohledová část měří 16 krát 10 cm, hmotnost vzorku 0.863 kg.
Krystalovaný pyrit lemovaný korunkou kalcitových krystalů. Drúza žlutavých kovově lesklých pyritových krystalů o velikosti do 1 cm narostlá na masivním pyritu je lemovaná průsvitnými plochými kalcitovými cvoky o průměru do 2 cm. Pyrit je lehce porostlý drobným černým a silně lesklým sfaleritem. Sfaleritové krystaly jsou velké cca 5 mm. Kalcitové krystaly na tomto vzorku svítí pod UV zářením intenzivní šarlatovou barvou. Pěkná rudní ukázka s pro danou lokalitu typickým a sběrateli ceněným vzhledem. Pohledová část měří 13 krát 11 cm, hmotnost vzorku 1.2 kg.
Rudní klasika, krystalický pyrit v kombinaci s dalšími nerosty. Srůst mnoha cca 1 cm velkých a dokonale lesklých pyritových krystalů které tvoří několik pararelně srostlých hřebenů doprovází stříbřité krystaly galenitu, ledové bílé krystaly kalcitu a ještě další, drobně krystalický karbonát, pravděpodobně dolomit. Drobné praskliny v krystalovaném pyritu nevedou hlouběji do lité podložky a nenarušují jeho soudržnost. Podobné trhlinky jsou pro tuto kosovskou lokalitu charakteristické. Vzorek je pevný a kompaktní a po vizuální stránce je pro danou lokalitu typický. Pohledová část měří 14 krát 10 cm, hmotnost vzorku 1.2 kg.
Drobné zlatožluté a silně lesklé pyritové krystaly na fluoritové podložce. Pyritové krystaly o velikosti max. několika prvních mm jsou narostlé na kalcitu který jimi částečně prorůstá. Světlezelený fluorit intenzivně svítí v UV světle. Pohledová část měří 16 krát 10 cm, hmotnost vzorku 1.38 kg.
Relativně vzácný krystalovaný semseyit na galenitu s chalkopyritem. Na podložce, tvořené především sfaleritem a pyritem, jsou narostlé šedavě stříbrné galenitové krystaly do 15 mm a zlaté, maximálně 7 mm velké, krystaly chalkopyritu. Na galenitových krystalech je možné najít několik drobounkých a květ připomínajících vyrostlic semseyitu. Do galenitu místy zarůstá či jej porůstá drobný černý sfalerit a jehličky připomínající křemen. Pohledová část měří 8.5 krát 5.5 cm, hmotnost vzorku 0.382 kg.
Kontrastní vzorek sfaleritu a směsi karbonátů na pyritu. Pyritová podložka je porostlá černým lesklým sfaleritem v kombinaci se zlatavým pyritem, sférickým žlutým sideritem, lehce naoranžovělým rodochrozitem a bílým kalcitem. Největší sfaleritové krystaly měří cca 15 mm. Vzorek je pro danou lokalitu typickou ukázkou mineralizace v pěkném a bohatém vývoji. Pohledová část měří 12 krát 9 cm, hmotnost vzorku 1.4 kg.
Pohledová část měří 20 krát 9 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Drobně krystalovaná pyritová podložka porostlá kuličkami sideritu. Na plochou matnou kůru pyritu hustě nasedají ježaté kulové útvary do 5 mm v průměru, složené z drobných krystalků sideritu, místy doplněné nízkými cvočky zcela čirého kalcitu, který částečně pokrývá i rubovou stranu vzorku. Pohledová část měří 7 krát 5.5 cm, hmotnost vzorku 0.111 kg.
Drúza plochých šestibokých sideritových krystalů na podložce. Asi jeden centimetr velké a několik milimetrů silné šestiboké lupeny sideritu jsou hustě narostlé na podložce tvořené směsí stříbřité slídy a černého krystalického ferberitu. Na sideritu je narostlý trs drobounkých kovově lesklých pyritových krystalů. Pohledová část měří 10 krát 8 cm, hmotnost vzorku 0.35 kg.