Ametystová drúza, část geody. Na ametyst narůstá skupina kalcitových krystalů. Pohledová část měří 18 krát 15 cm, hmotnost vzorku 2.15 kg.
Ametystová drúza, část geody. Na ametyst narůstá skupina kalcitových krystalů. Největší krystal kalcitu měří 5cm. Pohledová část měří 35 krát 23 cm, hmotnost vzorku 10.151 kg.
Ametystová drúza, část geody. Na ametyst narůstá skupina nepoškozených kalcitových krystalů. Délka nevětších krystalů cca. 3 cm. Pohledová část měří 28 krát 25 cm, hmotnost vzorku 5.538 kg.
Ametystová drúza, část geody. Na ametyst narůstá skupina nepoškozených kalcitových krystalů. Délka nevětších krystalů cca. 3 cm. Pohledová část měří 28 krát 25 cm, hmotnost vzorku 6.965 kg.
Drúza světlejšího až středně tmavého ametystu s dominantním kalcitem. Velký kalcitový krystal je dlouhý cca 15 cm a je tvořen srůstem několika krystalů z nichž je jeden velmi lehce poškozený. I tak se jedná o opravdu pěkný vzorek který patří k tomu nejlepšímu co lze z dané lokality získat. Pohledová část měří 33 krát 19 cm, hmotnost vzorku 9.133 kg.
Drúza středně tmavého ametystu porostlá až 8 cm velkými krystaly kalcitu. Estetická, nepoškozená ukázka která patří k tomu nejlepšímu co lze z dané lokality získat. Excelentní kus. Pohledová část měří 45 krát 28 cm, hmotnost vzorku 11.139 kg.
Drúza středně tmavého ametystu porostlá krystaly kalcitu. Na ametystových krystalech je narostlý pruh ježatých ostře zakončených kalcitových krystalů o délce až 3 cm. Estetická a nepoškozená ukázka která patří k tomu nejzajímavějšímu co lze z dané lokality získat. Pohledová část měří 28 krát 21 cm, hmotnost vzorku 3.745 kg.
Velká drúza středně tmavého ametystu hustě porostlá krystaly kalcitu. Na zhruba 1.5 cm velkých ametystových špičkách jsou hojně narostlé až 3 cm dlouhé sněhobílé kalcitové krystaly. Spodní část je seříznuta do roviny a drúza stojí bez opory. Tato velká, opravdu estetická a dekorativní ukázka kombinace ametystových a kalcitových krystalů patří k tomu nejlepšímu co lze z dané lokality získat. Pohledová část měří 39 krát 40 cm, hmotnost vzorku 24.909 kg.
Plochá a tenká ametystová drúza, část geody, ozdobená mnoha shluky kalcitových krystalů. Ametystové krystaly jsou středně až světle fialové barvy a mají špičky menší než 2 cm. Některé drobné drúzky kalcit, vyrůstající z ametystového podloží, jsou porostlé další generací drobounkého křemene až křišťálu což těmto krystalům kalcitu dodává třpytivý vzhled. Výjimečně estetický, bohatý vzorek. Pohledová část měří 52 krát 42 cm, hmotnost vzorku 26.9 kg.
Velký krystal kalcitu porostlý krystaly čirého apofylitu. Na bazaltové podložce je narostlý zhruba 4 cm velký krystal lehce nažloutlého kalcitu který je ze tří stran porostlý čirým apofylitem. Pohledová část měří 7.5 krát 7.5 cm, hmotnost vzorku 0.444 kg.
Pěkný dlaňový vzorek, ukázková kombinace sirníků a karbonátů typických pro důl Stari Trg. Bohatá drúza, tvořená žlutavě kovově lesklými a rýhovanými krystaly pyritu o velikosti do 1,5 cm, stříbřitým kopinatým arzenopyritem, tlustými cvoky kalcitu a drobně krystalovaným černým sfaleritem, zlatým chalkopyritem a ježatými kuličkami z krystalů sideritu či ankeritu. Podložku tvoří kompaktní směs uvedených minerálů, téměř nepatrná prasklinka na povrchu několika krystalů je přírodního původu a nepokračuje do těla vzorku. Pohledová část měří 14 krát 9 cm, hmotnost vzorku 1.2 kg.
Bohatá ukázka drobných krystalů arzenopyritu v kombinaci s pyritem a kalcitem. Na povrchu tenké sirníkové podložce jsou hustě narostlé stříbřité, kovově lesklé a kopinaté krystaly arzenopyritu spolu s krychličkami žlutavého pyritu. Typická velikost těchto krystalů jen zřídka přesahuje 5 mm. Vzorek zdobí několik cca. 2 cm velkých kalcitových krystalů které pod UV osvětlením září tmavě červenofialově. Pohledová část měří 12 krát 8 cm, hmotnost vzorku 0.501 kg.
Drůza kalcitu porostlá temě zeleným lesklým dioptasem. Velikost krystalů do 8 mm. Dioptas je částečně porostlý další generací kalcitu a je možné jej odpreparovat. Pohledová část měří 15 krát 10 cm, hmotnost vzorku 1.33 kg.
Krystaly smaragdově zeleného dioptasu v malé dutině. Dutina je vyplněná temně zeleným lesklým dioptasem. Velikost krystalů je do 5 mm. Hrany otevřené trojúhelníkové dutiny jsou dlouhé cca 3 cm. Protáhlá šikmá poloha s dioptasovou výplní je dlouhá necelých 6 cm, protíná celou pohledovou stranou vzorku ale je částečně vyplněna krystalickým kalcitem. Pohledová část měří 11 krát 8 cm, hmotnost vzorku 0.416 kg.
Drobné jablečně zelené krystaly dolomitu spolu s několika krystaly kalcitu na karbonátové podložce. Drúza vzácně jablečně zelených lesklých krystalů dolomitu (určeno laboratorně) do 0,5 cm, které narůstají spolu s několika jedinci bílého, místy průhledného kalcitu do 1 cm na pohledovou stranu karbonátové podložky. Ojedinělý nález z přelomu roku 2022/2023. Pohledová část měří 5.5 krát 4.5 cm, hmotnost vzorku 0.099 kg.
Volná drůza z jílu. Dolomitová podložka s krystaly téhož do 45 mm je porostlá kalcitem s místy vrostlým drobným, pravděpodobně zlatonosným, pyritem. Vzorek pochází ze zlatonosného dolu a je špičkovou ukázkou tamější mineralizace. Pohledová část měří 8 krát 7 cm, hmotnost vzorku 0.1 kg.
Drúza narůžovělých dolomitových krystalů. Dolomitové krystaly jsou uspořádány v oblých shlucích vytvářejících cca 1 cm velké bradavičky posypané miniaturními krychličkami pyritu a několika krystaly kalcitu. Dolomit tvoří na prst silnou kůru narostlou na podložce z hnědého sfaleritu. Pohledová část měří 14 krát 10 cm, hmotnost vzorku 0.677 kg.
Drúza modravého až modro-zeleného fluoritu porostlá sideritem, goethitem a kalcitem. Podložkou vzorku je fluoritový klk který je hustě porostlý lupenitým béžovým sideritem. Na něj hojně nasedají drobné sférické agregáty zlato-hnědého goethitu. Fluorit vytváří na povrchu vzorku několik max. 1,5 cm velkých a lesklých krystalů. Vzorek je pohledový ze dvou stran, na odvrácené mu dominuje skupinka bílých, přibližně 0,5 cm dlouhých a špičatých krystalků kalcitu. Pohledová část měří 10 krát 4.5 cm, hmotnost vzorku 0.367 kg.
Pohledová část měří 21 krát 15 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Stříbřité lesklé krystaly galenitu s drobným kalcitem. Galenit vytváří na podložce z komplexní sirníkové rudniny několik žebrovitých útvaru. Celý povrch je pokrytý kovově lesklými krystaly galenitu o velikosti do 7 mm a je částečně porostlý drobným kalcitem. Vzpomínka na bohatství rumunských rudních dolů. Pohledová část měří 9.5 krát 7 cm, hmotnost vzorku 0.27 kg.
Drúza silně lesklých galenitových krychlí v kombinaci se sfaleritem, křemenem a kalcitem. Typicky 1,5 cm velké a opravdu silně lesklé galenitové krychle jsou porostlé černým a žlutohnědým částečně vypraskaným průsvitným sfaleritem (kleofány), drobným křemenem a kalcitem. Pohledová část měří 10 krát 9 cm, hmotnost vzorku 0.887 kg.
Kontrastní vzorek kalcitu na goethitu. Sférické agregáty sametově vypadajícího jehličkovitého goethitu nasedající a téměř zcela porůstají z obou stran podložku tvořenou drobnými krystaly křemene a fluoritu. Na goethitu jsou narostlé cca 1 cm velké oboustranně zakončené krystaly kalcitu. Pohledová část měří 5 krát 4 cm, hmotnost vzorku 0.047 kg.
Fluoritové kostky zcela porostlé goethitem a pyritem. Neviditelné krystaly fluoritu jsou dokonale porostlé zhruba 5 mm silnou vrstvou hematitových a goethitových jehliček. Na nich jsou narostlé zhruba 1 mm velké a silně třpytivé krychličky pyritu a bílé krystaly kalcitu. Členitý povrch vzorku má strukturu připomínající boule složené z množství krystalů. Pohledová část měří 12.5 krát 10 cm, hmotnost vzorku 0.546 kg.
Prokřemenělý klk oboustranně porostlý pyritem, goethitem a kalcitem. Plochý a při správném vystavení fantastický mořský korál připomínající prokřemenělý klk je porostlý zlatožlutými mm krychličkami pyritu na goethitem tvořeném základu. Druhá strana vzorku je hustě porostlá pyritem a kalcitem. V jeho bázi je malá dutina vyplněná krystaly fluoritu. Pohledová část měří 19 krát 11 cm, hmotnost vzorku 1.920 kg.
Elegantní třpytivá ukázka několika minerálních druhů na fluoritu. Na fluoritové podložce je amorfní křemen který je porostlý drobounkými kostičkami lesklého pyritu v kombinaci s goethitem a kalcitem. Pohledová část měří 11 krát 9 cm, hmotnost vzorku 0.628 kg.
Prostorově velmi pěkně rostlá třpytivá ukázka několika minerálních druhů na fluoritu. Na fluoritové podložce je amorfní křemen který je porostlý drobounkými kostičkami lesklého pyritu v kombinaci s goethitem a kalcitem. Pohledová část měří 18 krát 9.5 cm, hmotnost vzorku 1.752 kg.
Fluoritové kostky zcela porostlé goethitem a pyritem. Neviditelné krystaly fluoritu jsou dokonale porostlé zhruba 5 mm silnou vrstvou hematitových a goethitových jehliček. Na nich jsou narostlé zhruba 1 mm velké a silně třpytivé krychličky pyritu a bílé krystaly kalcitu. Členitý povrch vzorku má strukturu připomínající boule složené z množství krystalů. Pohledová část měří 15 krát 10 cm, hmotnost vzorku 1.343 kg.
Drúza špičatých bílých kalcitových krystalů. Na tenké béžové podložce tvořené usazenou horninou jsou hustě narostlé až 10 mm dlouhé lesklé kalcitové krystaly. Pohledová část měří 15 krát 10 cm, hmotnost vzorku 0.627 kg.
Lupenité kalcitové krystaly na křemenné žilovině s příměsí fluoritu. Na přibližně 6 cm silné žilovině tvořené především krystaly křemene jsou narostlé tenké lupenité kalcitové krystaly. Největší ploše rostlý krystal měří přibližně 3,5 cm a je silný 1-2 mm. Lupeny kalcitu září pod UV sytě růžově. Pohledová část měří 11.5 krát 9.5 cm, hmotnost vzorku 1.387 kg.
Drúza dělových kalcitu na pyritové podložce. Kalcitové krystaly charakteristického dělového tvaru do 15 mm délky narostlé na podložce z kulovitých agregátů krystalického pyritu. Vzorek patří mezi to lepší co tato, dnes už historická, lokalita produkovala. Velmi estetický vzorek. Pohledová část měří 11.5 krát 9 cm, hmotnost vzorku 0.78 kg.
Drúza lupenitých zprohýbaných krystalů kalcitu s vrostlým boulangeritem. Oboustranný vzorek šedočerných agregátů zprohýbaných krystalů kalcitu do 4 cm spolu s jemně vtroušeným šedým boulangeritem na karbonátové podložce. Velmi estetická téměř nepoškozená drúza vyhledávaného černého kalcitu z klasické rumunské lokality. Pohledová část měří 12.5 krát 8 cm, hmotnost vzorku 0.649 kg.
Dlouhý kalcitový krystal nasedlý na ploché chalcedonové podložce. Z tenkého plochého chalcedonového vějíře vyrůstá přibližně 13 cm dlouhý a hrubě rostlý kalcitový krystal. Pohledová část měří 14 krát 15 cm, hmotnost vzorku 0.302 kg.
Drúza šedavě bílých kalcitových krystalů na vápencové podložce. Vápencový klk je ze všech stran porostlý hedvábně až skelně lesklými krystaly kalcitu. Největší z nich měří cca 3 cm. Pohledová část měří 12 krát 8 cm, hmotnost vzorku 0.837 kg.
Relativně velká a tenkostěnná kalcitová geoda. Dutina v karbonátové hornině je vyplněna krystalickým kalcitem. Krystaly kalcitu jsou dlouhé maximálně 15 mm, jsou téměř čiré, lesklé a zakončené ostrou špicí. Plochá geoda je krásně rostlá a citlivě otevřená. Pohledová část měří 18 krát 12 cm, hmotnost vzorku 0.965 kg.
Drúza dělových krystalů kalcitu. Krátké a silné, perleťově lesklé a ploše zakončené kalcitové krystaly klasického \'dělového\' tvaru jsou na povrchu vzorku všesměrově orientovány a drúza je pohledová ze všech směrů. Kalcitová kůra je silná cca 20 - 30 mm a je jakoby odloupnuta z ledvinitého povrchu dříve zoxidovaných a zeorodovaných sirníků. Ty se na spodní straně vzorku objevují ve formě druhotně narostlých drobounkých krystalků pyritu a směsi oxidů a hydroxidů železa. Pohledová část měří 10 krát 6 cm, hmotnost vzorku 0.252 kg.
Kaskádovitý srůst několika kalcitových krystalů. Jedna strana velkých krystalů tohoto volně stojícího vzorku je porostlá drobnými nažloutlými krystaly a druhá je čistá a lesklá. Pohledová část měří 6 krát 7 cm, hmotnost vzorku 0.031 kg.
Čtyři centimetry velký krystal kalcitu lehce potažený zeolity. Pohledová část měří 5 krát 5 cm, hmotnost vzorku 0.149 kg.
Plovoucí drůza až 2cm velkých lupenitých krystalů bílého kalcitu částečně porostlá pyritem. Vzorek pro nenáročného sběratele. Pohledová část měří 10 krát 6 cm, hmotnost vzorku 0.17 kg.
Estetická ukázka dvougeneračního kalcitu na pyritu. Silně lesklé pyritové krystaly jsou hustě porostlé kalcitem. Drobnější, bělejší a skelně lesklé krystaly kalcitu částečně porůstají jeho větší krystaly jiného tvaru. Podložka vzorku je tvořena pyritem a sfaleritem. Pohledová část měří 6 krát 6 cm, hmotnost vzorku 0.294 kg.
Estetická ukázka karbonátů na pyritu. Na pyritové podložce jsou okolo krystalů pyritu narostlé velké krystaly kalcitu a mezi nimi drobné útvary složené z krystalů manganokalcitu nebo možná kutnohoritu. Pohledová část měří 6 krát 4.5 cm, hmotnost vzorku 0.095 kg.
Vzorek kalcitových krystalů na ploché tenké podložce. Drúza perleťově lesklých a až 15 mm velkých kalcitových krystalů narostlých na tenké vápencové podložce. Velmi drobné krystaly porůstají i odvrácenou stranu vzorku. Pohledová část měří 12 krát 9 cm, hmotnost vzorku 0.284 kg.
Elegantní ukázka silně lesklých kalcitových krystalu na rudní podložce. Až 2.5 cm velké a dobře vyhraněné kalcitové krystaly zcela porůstají podložku tvořenou černým sfaleritem a zlatožlutým pyritem. Kalcit září v UV světle temně karmínově. Velmi pěkný vzorek z významného evropského rudního revíru. Pohledová část měří 15 krát 10 cm, hmotnost vzorku 0.792 kg.
Drůza kalcitových krystalů na pyritu. Ukázkový vzorek z legendárního rudního revíru v bývalé Jugoslávii. Pohledová část měří 14 krát 16 cm, hmotnost vzorku 2.203 kg.
Drůza silně lesklého, průsvitného kalcitu, místy prorostlého arzenopyritem a pyritem, který zároveň tvoří podstatnou část podložky. Velmi pěkný vzorek z legendárního rudního revíru v bývalé Jugoslávii. Pohledová část měří 13 krát 11 cm, hmotnost vzorku 1.5 kg.
Zajímavě rostlá drúza kalcitových krystalů na barytové podložce. Kalcitové krystaly jsou lesklé a vytvářejí kulovité shluky narostlé na lupenitě krystalovaném barytu. Pohledová část měří 12 krát 8 cm, hmotnost vzorku 1.02 kg.
Drúza dělových kalcitu na pyritové podložce. Zhruba 15 mm dlouhé kalcitové krystaly s charakteristickým tvarem jsou narostlé na podložce z krystalického pyritu. Vzorek patří mezi to lepší co tato, dnes už historická, lokalita produkovala. Pohledová část měří 12 krát 8 cm, hmotnost vzorku 0.716 kg.
Snopkovitě rostlé krystaly kalcitu na dolomitové podložce. Kalcit vytváří ležatém oboustranně zakončené a až 4 cm dlouhé svazky krystalů narostlé na nažloutlém krystalovaném dolomitu který je jakoby pocukrovaný pyritem. Kalcit svítí v UV záření růžově. Pohledová část měří 8 krát 7 cm, hmotnost vzorku 0.198 kg.
Vějířovitá drúza perleťově lesklých dělových kalcitů. Kalcitové krystaly jsou dlouhé cca 25 mm a narůstají na podložce tvořené směsí kalcitu, barytu, pyritu a oxidů železa. Část povrchu vzorku mezi krystaly kalcitu je porostlá drobounkým pyritem. Na odvrácené straně vzorku je poloha tvořená goethitem. Pohledová část měří 9 krát 7 cm, hmotnost vzorku 0.305 kg.
Velké karbonátové koule s drobounkými kuličkami arsenu. Bílé až lehce nažloutlé boule o velikosti do 3 cm jsou tvořené srůstem mnoha drobných krystalů kalcitu. Na jejich povrchu je několik řádově milimetrových stříbrných kuliček kovového arsenu. Kalcit obsahuje pravděpodobně příměs Ba (barytokalcit). Vzorek se jeví vzhledem k jeho rozměrům výrazně těžký. Pohledová část měří 14 krát 8.5 cm, hmotnost vzorku 0.645 kg.
Na fluoritu. Pohledová část měří 21 krát 17 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Drúza kaskádovitě rostlého cvočkového kalcitu. Až 4 cm velké a nízké smetanově bílé kalcitové cvoky jsou kaskádovitě narostlé na kystalovaném křemeni lemovaném pyritovou obrubou. Kalcitové krystaly vypadají jako překrývající se stříšky. Pohledová část měří 14 krát 11 cm, hmotnost vzorku 0.784 kg.
Pohledová část měří 19 krát 19 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Dlouhé paralelně srostlé kalcitové krystaly ozdobené pyritem. Na lesklých a špatně průsvitných kalcitových krystalech jsou narostlé amébovité shluky drobounkých pyritových krystalů vykukujících z hnědé krusty tvořené goethitem. Kalcit má několik poškození která jsou však lesklá a hladká a byla pravděpodobně přírodně dohojena. Pohledová část měří 14 krát 8.5 cm, hmotnost vzorku 0.776 kg.
Jiskřivý pyrit v kombinaci s kalcitem je narostlý na podložce tvořené fluoritem a křemenem. Pohledová část měří 18 krát 14 cm, hmotnost vzorku 1.408 kg.
Pohledová část měří 16 krát 14 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Pohledová část měří 22 krát 19 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Pohledová část měří 21 krát 15 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Pohledová část měří 17 krát 14 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Pohledová část měří 29 krát 18 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Pohledová část měří 16 krát 14 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Pohledová část měří 19 krát 14 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Pohledová část měří 18 krát 13 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Pohledová část měří 21 krát 17 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Estetická ukázka kalcitu na křemeni. Na sideritové podložce s fluoritovým jádrem jsou narostlé velmi drobné a třpytivé křemenná krystaly. Odvrácená strana vzorku je porostlá kalcitem který z pohledové strany vytváří bílé lemování. Pohledová část měří 10.5 krát 9 cm, hmotnost vzorku 0.888 kg.
Vějířovitá srostlice dlouhých krystalů rudního křemene. Pararelně srostlé a vějířovitě rozprostřené krystaly křemene jsou skelně lesklé, příčně rýhované a průsvitné až průhledné. Špičky přecházejí do čirého křišťálu. Na pohledové straně vzorku je několik drobných krystalů kalcitu, na odvrácené jsou do nich zarostlá zrna galenitu, sfaleritu a chalkopyritu. Pohledová část měří 9.5 krát 6.5 cm, hmotnost vzorku 0.24 kg.
Efektní drúza rudního křemene s kalcitem. Drúza sloupcovitých krystalů křemene zbarveného drobnými vrostlicemi chloritu do zelenošeda v asociaci se sněhově bílými skalenoedry kalcitu do 1 cm. Velmi estetický vzorek. Pohledová část měří 17 krát 13 cm, hmotnost vzorku 1.013 kg.
Pohádkový vzorek, ukázka jakoby zasněžených krystalů křemene na pyritové podložce. Drúza tenkých a až 4 cm dlouhých krystalů křemene. Každý z nich je po svém obvodu zhruba ze dvou třetin obrostlý kalcitovou kápí. Pohledová část měří 18 krát 12 cm, hmotnost vzorku 1.026 kg.
Růžový křemen a kalcit na kalcitu. Část velkého kalcitového krystalu je porostlá směsí krystalů křemene, dělového kalcitu a drobounký sférických drúziček pyritu. Krystaly růžového křemene jsou ležaté, oboustranně zakončené a maximálně 20 mm dlouhé. Zbarvení je způsobeno mikroskopickými zrníčky hematitu. Pohledová část měří 14 krát 10 cm, hmotnost vzorku 1.15 kg.
Pohledová část měří 26 krát 20 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Hezká ukázka zvláštně rostlých křišťálových krystalů z výplně rudní žíly. Na tenké rudní podložce jsou narostlé různě velké i orientované krystaly křišťálu. Některé z nich mají výrazně komolý tvar. Nejdelší z nich, šikmo narůstající na podložku ve středu vzorku, měří na délku téměř 9 cm. Krystaly s výrazným rýhováním jsou silně lesklé a zakončené drobnou ostrou a zdánlivě trojbokou špicí. Celý vzorek je lehce pocukrován různě velkými krystaly kalcitu. Odvrácená strana dominantního křišťálového krystalu je lehce poškozena ale poškození nepůsobí rušivým dojmem. Je pravděpodobné, že v tomto místě byla původně přirostlá k rudní žíle. Pohledová část měří 19 krát 13 cm, hmotnost vzorku 0.899 kg.
Drúza až 7 cm dlouhých krystalů křišťálu částečně porostlá kalcitem. Dlouhé krystaly s pro některé rudní žíly charakteristickým tvarem jsou místy porostlé bílým kalcitem. Některé z ne zcela průhledných krystalů křišťálu mají poškozené špičky. I tak se, a to nejen vzhledem k nízkému výskytu podobných krystalů na lokalitě, jedná o zajímavý a hezký volně stojící vzorek. Pohledová část měří 8 krát 6 cm, hmotnost vzorku 0.19 kg.
Estetický kupritový agregát. Masivní a zcela volně rostlý kupritový agregát je ozdobený velmi drobně krystalovaným malachitem a kobaltokalcitem. Pohledová část měří 11 krát 8.5 cm, hmotnost vzorku 0.608 kg.
Velmi pěkný vzorek kaskádově rostlých krystalů manganokalcitu v kombinaci s kalcitem. Ze směsi sirníků a karbonátů vyrůstá střešní krytinu připomínající skupina béžových manganokalcitových krystalů obklopená bílým kalcitem. Pohledová část měří 7 krát 6 cm, hmotnost vzorku 0.183 kg.
Prostorově pěkně vyvinuté manganokalcitové klky narostlé na rudní podložce. Velmi pěkná ukázka manganokalcitu na podložce, tvořené rudou (převážně pyritem a pyrhotinem) která jím místy prorůstá. Manganokalcit je porostlý drobným kalcitem. Podklad manganokalcitu tvoří vrstva růžově rezavého rodochrozitu. Tento bohatý vzorek z legendárního rudního revíru v bývalé Jugoslávii uspokojí i velmi náročného sběratele. Pohledová část měří 17 krát 13 cm, hmotnost vzorku 1.65 kg.
Velký pyrhotinový krystal zarostlý do rudní podložky. Klasický srůst několika na sebe nasedajících krystalů pyrhotinu které svým tvarem často připomínají sloní choboty. Zde jsou však široké a zploštělé pyrhotinové krystaly zcela vrostlé do rudní podložky tvořené především černým sfaleritem. Nedokonalý tvar krystalu je dobře patrný při pohledu od podstavy vzorku. Na rozbrázděném bronzově nabíhajícím povrchu pyrhotinu jsou mj. narostlé stříbrné krystaly arzenopyritu a bílé krystaly kalcitu. Pohledová část měří 9.5 krát 7 cm, hmotnost vzorku 0.571 kg.
Pyritová drúza ozdobená bílým kalcitem. Lesklé pyritové krystaly o velikosti do jednoho centimetru jsou hojně porostlé pěkně vyhraněným kalcitem. Při podrobném zkoumaní lze najít i drobný stříbrný arzenopyrit. Podložka je tvořena směsí pyritu a sfaleritu. Volně stojící vzorek. Pohledová část měří 8 krát 6 cm, hmotnost vzorku 0.374 kg.
Prostorový vzorek dolomitu na pyritu. Matně lesklé pyritové krystaly porůstá drobný dolomit / manganokalcit. Volně stojící ukázka z dolů bývalé Jugoslávie. Pohledová část měří 6 krát 5.5 cm, hmotnost vzorku 0.118 kg.
Krystalovaný pyrit lemovaný korunkou kalcitových krystalů. Drúza žlutavých kovově lesklých pyritových krystalů o velikosti do 1 cm narostlá na masivním pyritu je lemovaná průsvitnými plochými kalcitovými cvoky o průměru do 2 cm. Pyrit je lehce porostlý drobným černým a silně lesklým sfaleritem. Sfaleritové krystaly jsou velké cca 5 mm. Kalcitové krystaly na tomto vzorku svítí pod UV zářením intenzivní šarlatovou barvou. Pěkná rudní ukázka s pro danou lokalitu typickým a sběrateli ceněným vzhledem. Pohledová část měří 13 krát 11 cm, hmotnost vzorku 1.2 kg.
Rudní klasika, krystalický pyrit v kombinaci s dalšími nerosty. Srůst mnoha cca 1 cm velkých a dokonale lesklých pyritových krystalů které tvoří několik pararelně srostlých hřebenů doprovází stříbřité krystaly galenitu, ledové bílé krystaly kalcitu a ještě další, drobně krystalický karbonát, pravděpodobně dolomit. Drobné praskliny v krystalovaném pyritu nevedou hlouběji do lité podložky a nenarušují jeho soudržnost. Podobné trhlinky jsou pro tuto kosovskou lokalitu charakteristické. Vzorek je pevný a kompaktní a po vizuální stránce je pro danou lokalitu typický. Pohledová část měří 14 krát 10 cm, hmotnost vzorku 1.2 kg.
Drúza krystalů křemene kompletně porostlá drobně krystalovaným rodochrozitem a kalcitem. Krystaly křemene primárně porostl bílý kalcit a jako další generace na něj narostl růžový rodochrozit kterým místy prorůstá kalcit další generace. Pohledová část měří 17 krát 14 cm, hmotnost vzorku 1.833 kg.
Plochý oboustranný vzorek sádrovce na rudníc karbonátech. Na prokřemenělém klku z rudní žíloviny je z jedné strany narostlý špinavě narůžovělý rhodochrozit či manganokalcit který tvoří bochánkovité agregáty. Na nich jsou narostlé až 2 cm dlouhé krystaly sádrovce. Na druhé straně vzorek z větší části pokrývá drobně krystalovaný kalcit. Pohledová část měří 12 krát 8 cm, hmotnost vzorku 0.374 kg.
Bohatý vzorek černých lesklých sfaleritových krystalů porostlých kalcitem. Rudní klasika v elegantní černobílé kombinaci. Po celém povrchu podložky tvořené sfaleritem jsou hustě narostlé černé ocelově lesklé sfaleritové krystaly. Na nich a mezi nimi jsou bílé a nádherné skelně lesklé kalcitové krystaly. Vzorek uspokojí i náročnější sběratele. Pohledová část měří 16 krát 12 cm, hmotnost vzorku 1.2 kg.
Volná drúza tvořená srostlými krystaly sideritu. Na až 5 cm velkých a lehce okrově zbarvených krystalech sideritu sedí několik krystalů kalcitu. Největší z nich měří zhruba 1 cm. Vzorek pochází ze zlatonosného dolu a minerály z něj jsou velmi špatně dostupné. Pohledová část měří 8.5 krát 5.5 cm, hmotnost vzorku 0.229 kg.