Drúza dlouhých krystalů rudního ametystu. Z křemenné podložky vyrůstají relativně tenké, protáhlé a až 7 cm dlouhé nerovnoměrně probarvené levandulově fialové krystaly ametystu. Většina z nich je zakončena krátkou špicí ale několika zakončení chybí, zdají se být ulomené a znovu částečně dohojené. Vzhledem k tomu, že je v drúze zarostlá ležatá špice s nelogickou orientací (a chybí ji pokračovaní směrem k podložce) lze se domnívat, že se jedná o poškození krystalů vzniklé při dávných horotvorných procesech. Vzorek pochází z rudního dolu který byl těžen v padesátých letech dvacátého století. Pohledová část měří 9 krát 11 cm, hmotnost vzorku 0.619 kg.
Muzeální vzorek rudního ametystu z dnes již v podstatě nepřístupné části (r. 2020) dolu Chala v Bulharsku. Velmi estetický, krásný a neobvyklý rudní křemen s ametystovými \'fantomy\'. Zbarvení krystalů přechází od téměř čirých zón na špičce až po tmavě fialové odstíny uvnitř báze krystalu. Vnitřní temně fialový krystal ametystu je potažený přibližně 2 mm silnou vrstvou mléčně bílého křemene z něhož vyrůstají další drobné a rozježené krystaly. Jednotlivé krystaly jsou sklovité, robustní s ostrými pyramidovými hroty a silným leskem a pokrývají celou plochu vzorku. Délka největšího z nich je zhruba 8 cm. Vzorek je nepoškozený a uspokojí i nejnáročnější sběratele nejen rudních křemenů a může být ozdobou každé sbírky. Pohledová část měří 47 krát 32 cm, hmotnost vzorku 11.11 kg.
Tenké lupeny barytu na křemeni. Horninová podložka je porostlá směsí nízkých krystalů křemene a tenkých narůžovělých lupenitých krystalů barytu. Některé barytové lupeny jsou lehce poškozeny. Pohledová část měří 17 krát 11 cm, hmotnost vzorku 1.49 kg.
Bohatý, volně stojící a pohledný vzorek fluoritu částečně porostlý krystaly žlutohnědého křemene. Drúza zelených matných krystalů s fialovým fantomem uvnitř. Fluoritem prorůstají cca. 2 cm velké limonitem potažené krystaly křemene. Velikost fluoritových krystalů do 1 cm. Estetický vzorek z klasické africké lokality. Pohledová část měří 16.5 krát 11 cm, hmotnost vzorku 1.697 kg.
Kanárkově žluté fluoritové kostky na krystalovaném křemeni. Na ploché placce tvořené nízce prizmatickými krystaly obecného křemene jsou narostlé až 15 mm velké kostky sytě žlutého, lesklého a dobře průsvitného až průhledného fluoritu. Pohledová část měří 15 krát 10.5 cm, hmotnost vzorku 0.508 kg.
Fluoritové krystaly porostlé křemenem. Na křemencové podložce jsou narostlé cca 1 cm velké krychle světle žlutého fluoritu. Na fluoritu jsou narostlé oboustranně ukončené a červenohnědě zbarvené krystalky křemene. Pohledová část měří 13 krát 7.5 cm, hmotnost vzorku 1.02 kg.
Drúza fluoritových krystalů s porostem dalších minerálů. Na až 3 cm velkých perleťové bílých až šedavě bílých a lesklých fluoritových krystalech je narostlý jemně zrnitý zlatožlutý pyrit a rezavě hnědý goethit. Podložka vzorku je tvořena především zeleně zbarveným fluoritem a vyrůstají z ní ještě krystaly nízce prizmatického křemene které vykukují mezi fluoritovými krystaly na jeho pohledové straně. Pohledová část měří 12 krát 10 cm, hmotnost vzorku 0.725 kg.
Až 30 mm velké krystaly bílého až čirého a lehce průsvitného fluoritu. Krystaly fluoritu prorůstá drobně krystalovaný křemen. Některé jsou místně potaženy pyritem který často tvoří drobné sférické agregáty Vzorek pochází z posledního období těžby. Fluoritový důl El Hammam je již téměř 10 let uzavřený. Tento vzorek fluoritu svítí při nasvícení UV světlem (cca 385 nm, tzv. černé světlo) modře. Pohledová část měří 15 krát 10 cm, hmotnost vzorku 1.25 kg.
Bílé, až 20 mm velké krystaly bílého a lehce průsvitného fluoritu. Do fluoritu jsou vrostlé drobnější a oboustranně zakončené krystaly křemene. Místy je fluorit potažený drobnou vrstvičkou pyritu. Vzorek pochází z posledního období těžby. Fluoritový důl El Hammam je již téměř 10 let uzavřený. Tento vzorek fluoritu svítí při nasvícení UV světlem (cca 385 nm, tzv. černé světlo) modře. Pohledová část měří 11 krát 9 cm, hmotnost vzorku 0.71 kg.
Excelentní drůza čirých a lehce mléčně zakalených krystalů fluoritu, místy s narostlým ležatým, oboustranně ukončeným křemenem a drobným pyritem. Velikost krystalů okolo 2 cm. Největší, centrální, 3,5 cm. Vzorek vypadá ve skutečnosti mnohem lépe než na fotografii. Pohledová část měří 29 krát 21 cm, hmotnost vzorku 6.5 kg.
Karbonátová podložka porostlá ležatými krystaly křemene a galenitu. Na podložku tvořenou karbonátovou horninou s polokulovitými krystalky drobného kalcitu narůstají krystaly křemene až křišťálu do cca 2 cm spolu s drobnými krychličkami ocelově šedého lesklého galenitu do 1 cm. Na krystaly křemene místy nasedají velmi drobné kulovité agregáty dalšího karbonátu, pravděpodobně rodochrozitu. Hezký kompaktní vzorek. Pohledová část měří 11.5 krát 9 cm, hmotnost vzorku 0.502 kg.
Drúza lesklých galenitových krystalů na křemeni. Galenitové krystaly mají hrany dlouhé maximálně 15 mm, jsou silně lesklé, zploštělé a některé jejich vrcholy jsou nedorostlé. Mezi galenitem je narostlý černý sfalerit a jemné jehličky křemene. Místy jsou na vzorku také opravdu drobounké skupiny růžových krystalků pro tuto lokalitu relativně méně běžného rodochrozitu. Pohledová část měří 12 krát 8.5 cm, hmotnost vzorku 0.559 kg.
Galenitové drúza tvořená srůstem několika velkých krystalů. Tmavě šedé a ocelově lesklé krystaly galenitu jsou porostlé drobným, silnější jehličky připomínajícím, křemenem. Hrana největšího galenitového krystalů měří více než 4 cm. Školní vzorek, klasická ukázka galenitu. Pohledová část měří 10 krát 9 cm, hmotnost vzorku 1.12 kg.
Výběrový vzorek kostrovitých krystalů galenitu s dominantní oboustrannou žílou křemene. Pohledová část měří 13 krát 8 cm, hmotnost vzorku 0.73 kg.
Galenitové krystaly na křemenné podložce. Z masivní křemenné podložky vyrůstají až 8 mm silné silné a dlouhé krystaly křemene které jsou však téměř zcela porostlé a pohlcené šedavě stříbrným a matně lesklým galenitem. Některé z krystalů mají jakoby useknuté a nedorostlé rohy s okénkovou až kostrovitou strukturou což činí vzorek mimořádně zajímavým. Velikost jeho zvláštně rostlých krystalů ve spodní části vzorku nepřesahuje 15 mm. V horní části vzorku je na galenitu narostlý drobně krystalovaný kalcit. Pohledová část měří 14 krát 10 cm, hmotnost vzorku 1.485 kg.
Lesklé galenitové kostky v kombinaci s prizmatickým křemenem. Oboustranná volná drúza křemene, porostlá silně lesklými kostkami galenitu. Velmi pěkný vzorek. Pohledová část měří 12 krát 10 cm, hmotnost vzorku 0.5 kg.
Drúza silně lesklých galenitových krychlí v kombinaci se sfaleritem, křemenem a kalcitem. Typicky 1,5 cm velké a opravdu silně lesklé galenitové krychle jsou porostlé černým a žlutohnědým částečně vypraskaným průsvitným sfaleritem (kleofány), drobným křemenem a kalcitem. Pohledová část měří 10 krát 9 cm, hmotnost vzorku 0.887 kg.
Prostorově dobře rostlý malý vzorek goethitu na sideritu. Drobné sférické agregáty zlato-hnědého goethitu nasedají na podložku tvořenou lupeny sideritu. Mezi nimi prorůstá několik krystalů křemene. Podložkou je krystalický modrozelený fluorit. Pohledová část měří 4 krát 5 cm, hmotnost vzorku 0.04 kg.
Drobné sférické agregáty zlato-hnědého goethitu nasedající na podložku tvořenou křemenem a fluoritem. Pohledová část měří 11 krát 6.5 cm, hmotnost vzorku 0.372 kg.
Goethit narostlý na křemeni a fluoritu. Drobné sférické agregáty chmýří připomínajícího zlato-hnědého goethitu na hematitu nasedající na podložku tvořenou krystalovaným křemenem na fluoritem. Krystaly křemene jsou často oboustranně zakončené. Kompozici doplňuje 2 cm velký srůst krystalů kalcitu. Pohledová část měří 7 krát 5 cm, hmotnost vzorku 0.12 kg.
Rozježená ukázka klkatého chlcedonu porostlého křemenem. Část větší geody s výraznou strukturou. Podložka (obal geody) je tvořena směsí chalcedonu a křemene. Další chalcedon na ni vytváří až 3 cm velké výrůstky které jsou zcela porostlé další generací drobného a neprizmatického křemene. Mezi klky se táhne hřebínek krystalů křemene jehož podkladem jsou pravděpodobně barytové nebo kalcitové (a možná zcela nahrazené) krystaly. Krémová zbarvení je způsobenou prosvítajícím podkladovým chalcedonem a náteky hematitu přítomného mezi krystaly křemene. Pohledová část měří 13 krát 13 cm, hmotnost vzorku 2.049 kg.
Úchvatné křemenné krápníky lehounce porostlé malachitem. Pohledová část měří 8.5 krát 8.5 cm, hmotnost vzorku 0.377 kg.
Špičková, nepatrně poškozená ukázka chalcedonových krápníků. Pouze osobní odběr, kámen nelze kvůli značnému riziku jeho poškození svěřit přepravním společnostem. Tento, dnes již velmi obtížně sehnatelný vzorek, uspokojí i velmi náročné sběratele. Pohledová část měří 22 krát 12 cm, hmotnost vzorku kg.
Estetická ukázka kalcitu na křemeni. Na sideritové podložce s fluoritovým jádrem jsou narostlé velmi drobné a třpytivé křemenná krystaly. Odvrácená strana vzorku je porostlá kalcitem který z pohledové strany vytváří bílé lemování. Pohledová část měří 10.5 krát 9 cm, hmotnost vzorku 0.888 kg.
Vícegenerační drúza hematitem zbarveného křemene. Na křemennou žilovinu s velmi lehkým nádechem fialového ametystu narůstají hematitem zbarvené nízce prizmatické krystaly křemene první generace. Celá plocha vzorku je následně pocukrována další generací velmi jemných krystalů téhož minerálu. Vzorek je díky drobným poškozením, které ale neubírají na jeho estetice a jsou zahrnuty v ceně, vhodný především pro nenáročného sběratele Pohledová část měří 13 krát 11 cm, hmotnost vzorku 0.983 kg.
Estetická kompaktní drúza sněhově bílých krystalů křemene. Sloupcovité ukončené krystaly křemene do 3,5 cm narostlé na křemen rudní podložku. Bohatý, ne zcela obvyklý vzorek z klasických bulharských rudních dolů. Pohledová část měří 10.5 krát 9.5 cm, hmotnost vzorku 0.46 kg.
Zajímavý vzorek zdánlivě zeleného křemene v asociaci s chloritem a pyritem. Až pět cm dlouhé prizmatické krystaly křemene obsahují uvnitř i na svém povrchu nazelenalý chlorit který určuje barvu vzorku. Chlorit ve formě drobných sférických útvarů složených z jednotlivých krystalků relativně hustě porůstá krystaly křemene a spolu s kovově žlutými rýhovanými ploškami pyritových krystalů mezi křemeny dodává kameni na atraktivitě. Vzorek má několik krystalů poškozených avšak tato poškození nepůsobí nijak rušivě. Pohledová část měří 11 krát 10 cm, hmotnost vzorku 0.953 kg.
Plochý, oboustranně zakončený a nedokonale vyvinutý volný krystal křemene až křišťálu. Plochy krystalu jsou lesklé, rýhované a místy, především na nepohledové straně, s patrnými zbytky živce. Na hranách je několik drobných oděrek. Vzorek je vhodný především pro méně náročné sběratele. Pohledová část měří 10.5 krát 6.5 cm, hmotnost vzorku 0.244 kg.
Volný estetický vzorek antimonitu s křemenem z Rumunska. Dokonale oboustranně vyvinutý krystal křemene raketovitého tvaru délky cca 8cm na podložce tvořené intimním srůstem drobných krystalků křemene a antimonitu. Velmi hezký vzorek ze začátku devadesátých let minulého století, který uspokojí i náročnějšího sběratele. Pohledová část měří 9.5 krát 5.5 cm, hmotnost vzorku 0.216 kg.
Velký krystal křemene se zajímavou texturou na svém povrchu. Podstava je seříznu, krystal je volně stojící. Při postavení na prosvícený podstavec jej lze použít i jako neobyčejné dekorativní interiérové svítidlo. Pohledová část měří 19 krát 30 cm, hmotnost vzorku 12.2 kg.
Hezká ukázka velkých krystalů bílého křemene narostlých na tenké podložce. Na tenké podložce, tvořené směsí karbonátů (pravděpodobně dolomitu, sideritu a rodochrozitu), jsou narostlé až 5 cm dlouhé, často vícečetné a různě orientované krystaly křemene. Plochy krystalů jsou lesklé, rýhované a díky specifickému růstu se zdají být hodně hrbolaté Dva drobnější krystaly na okraji vzorku jsou poškozené. Tato jako dlaň velká a ježatá ukázka potěší především sběratele rudních minerálů a milovníky variability křemene. Pohledová část měří 15 krát 6.5 cm, hmotnost vzorku 0.493 kg.
Vějířovitá srostlice dlouhých krystalů rudního křemene. Pararelně srostlé a vějířovitě rozprostřené krystaly křemene jsou skelně lesklé, příčně rýhované a průsvitné až průhledné. Špičky přecházejí do čirého křišťálu. Na pohledové straně vzorku je několik drobných krystalů kalcitu, na odvrácené jsou do nich zarostlá zrna galenitu, sfaleritu a chalkopyritu. Pohledová část měří 9.5 krát 6.5 cm, hmotnost vzorku 0.24 kg.
Drúza dlouhých krystalů rudního křemene. Dlouze prizmatické a mnohočetně sdružené skelně lesklé krystaly dosahují délky až 13 cm. Špice přecházejí v dokonale čistý křišťál. Některé z nich jsou zakončeny drobnou kapucí. Jeden z krystalů v pozadí je ulomený ale lom nepůsobí rušivě. Pohledová část měří 10.5 krát 14.5 cm, hmotnost vzorku 0.558 kg.
Efektní drúza rudního křemene s kalcitem. Drúza sloupcovitých krystalů křemene zbarveného drobnými vrostlicemi chloritu do zelenošeda v asociaci se sněhově bílými skalenoedry kalcitu do 1 cm. Velmi estetický vzorek. Pohledová část měří 17 krát 13 cm, hmotnost vzorku 1.013 kg.
Plochá část geody (střep) s křemennými krápníčky. Pohledová část měří 26 krát 11 cm, hmotnost vzorku 0.97 kg.
Volná část křemen-chalcedonové geody s křemennými krápníčky narostlými do prostoru. Pro lokalitu méně obvyklý, estetický vzorek. Pohledová část měří 17 krát 12.5 cm, hmotnost vzorku 2.48 kg.
Část geody vyplněné drobnými krystaly křemene. Žlutá barva některých krystalů je způsobena povlaky limonitu. Pohledová část měří 15 krát 10 cm, hmotnost vzorku 0.89 kg.
Sněhově bílá geoda, obě poloviny jednoho kamene. Výplň geody tvoří drobnější silně třpytivé krystaly křemene až křišťálu spojené či zřetězené jeden za druhým a vytvářející uvnitř dutiny komplikovanou strukturu. Levá polovina: 25 x 18 x 30 cm, 7,424 kg Pravá polovina: 25 x 18 x 12, 3,748 kg Pohledová část měří 30 krát 1825 cm, hmotnost vzorku 11.172 kg.
Drúza křemenných krystalů. Dlouhé krystaly křemene narůstají na kousku zeleného fluoritu, jsou hustě srostlé a z povrchu vzorku vyčnívají jen jejich špičky. Povrch je lehce potaženy limonitem, řídce posypán zrnky kovově lesklého pyritu a zdobí jej několik krystalů kalcitu který porůstá i nepohledovou stranu vzorku. Jeden krystal křemene má poškozenou špici. Pohledová část měří 12 krát 11 cm, hmotnost vzorku 0.756 kg.
Pohádkový vzorek, ukázka jakoby zasněžených krystalů křemene na pyritové podložce. Drúza tenkých a až 4 cm dlouhých krystalů křemene. Každý z nich je po svém obvodu zhruba ze dvou třetin obrostlý kalcitovou kápí. Pohledová část měří 18 krát 12 cm, hmotnost vzorku 1.026 kg.
Pohledová část měří 12 krát 13 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Pohledová část měří 27 krát 28 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Pohledová část měří 21 krát 15 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Růžový křemen a kalcit na kalcitu. Část velkého kalcitového krystalu je porostlá směsí krystalů křemene, dělového kalcitu a drobounký sférických drúziček pyritu. Krystaly růžového křemene jsou ležaté, oboustranně zakončené a maximálně 20 mm dlouhé. Zbarvení je způsobeno mikroskopickými zrníčky hematitu. Pohledová část měří 14 krát 10 cm, hmotnost vzorku 1.15 kg.
Pohledová část měří 26 krát 20 cm, hmotnost vzorku 0 kg.
Dekorativní volně stojící drúza tvořená opravdu velkými krystaly křišťálu. Z relativně tenké křemenné podložky šikmo vyrůstají 40 cm dlouhé a lesklé krystaly místy mléčně zabarveného avšak ve většině svého objemu čirého křišťálu. Krystaly ve svém nitru obsahují výrazné růstové poruchy. Povrch krystalů je v jejich dolní polovině porostlý drobnějšími krystaly čirého křišťálu. Rezavé zbarvení některých partií je způsobeno oxidy železa. Díky dobré průsvitnosti může tato obří drúza při postavení na zdroj světla sloužit i jako neobyčejné interiérové svítidlo. Pohledová část měří 45 krát 30 cm, hmotnost vzorku 25.1 kg.
Velký krystal křišťálu až obecného křemene s vícečetným zakončením. Krystal je nestejnoměrně průsvitný až čirý, některé části jsou tvořeny mléčným křemenem a jiné průzračným křišťálem. Podstava je seříznu, krystal je volně stojící. Při postavení na prosvícený podstavec jej lze použít i jako neobyčejné dekorativní interiérové svítidlo. Pohledová část měří 24 krát 34 cm, hmotnost vzorku 21.2 kg.
Větší drúza s krystaly madagaskarského křišťálu Z křemenné podložky vyrůstají až 8 cm dlouhé prsty krystalů. Báze krystalů je bílá, špičky čiré. Krystaly vypadají jakoby lehce ojíněné. V okrajových partiích vzorku jsou některé krystaly poškozené. I tak se jedná o pěkný a dekorativní vzorek. Pohledová část měří 18 krát 14 cm, hmotnost vzorku 6.97 kg.
Krystaly křišťálu na bílém křemeni. Pohledová část měří 9 krát 8 cm, hmotnost vzorku 0.385 kg.
Pěkná drůza, tvořená oboustranně zakončenými krystaly, částečně potaženými neurčeným šedo-zeleným minerálem. Zajímavý vzorek původem ze zlatonosného dolu s těžko dostupným a sběrately ceněným materiálem. Pohledová část měří 9 krát 6 cm, hmotnost vzorku 0.2 kg.
Drúza lupenitého manganokalcitu porostlá křišťálem. Až tři centimetry velké růžově žluté, ploché a tenké manganokalcitové krystaly jsou hustě porostlé miniaturními krystaly křemene až křišťálu a lehce posypány stejně malými krystalky pyritu. Křemen vytváří i bochánkovité shluky které vyplňují prostor mezi některými lupeny manganokalcitu. Pohledová část měří 14 krát 9 cm, hmotnost vzorku 0.742 kg.
Hezká ukázka pyritu v kombinaci s krystalovaným křemenem. Z podložky, tvořené především směsí hnědého sfaleritu s křemenem a pyritem, hustě vyrůstají shluky pyritových dodekaedrů, tedy krystalů s pětibokými plochami, o velikosti cca 15 mm. Mezi nimi jsou narostlé drobnější krystaly křemene až křišťálu s délkou do 25 mm. Velký křemenný krystal s typickým artyčokovým tvarem je dlouhý 80 mm. Pohledová část měří 16 krát 12 cm, hmotnost vzorku 2.633 kg.
Atraktivní vzorek rodochrozitu na křemeni který byl nalezen v devadesátých letech minulého století. Vrstva růžových rodochrozitových krystalů je silná přibližně 8 mm, je tvořena hustě srostlými kulovitými zhluky drobných jedinců a je narostlá na prizmatických krystalech křišťálu. Spodní strana vzorku, který byl pravděpodobně "volně plouvoucí" v dutině, je místy porostlá šestibokými, plochými a nízkými krystaly bílého kalcitu kterým tu a tam proniká jemně rozptýlený galenit. Pohledová část měří 15 krát 12 cm, hmotnost vzorku 1.076 kg.
Prostorově výrazná ukázka světlounce růžového rodochrozitu. Pohledová část měří 14 krát 11 cm, hmotnost vzorku 0.589 kg.
Prostorová a kontrastní drúza sfaleritu na křemeni. Hnědo-olivové, dokonale lesklé a poloprůsvitné krystaly sfaleritu (kleofánu) jsou hustě narostlé na podložce z velmi jemných a drobných krystalů křemene. Krystaly sfaleritu jsou částečně rostlé ve sférických shlucích které jsou prostorově velmi dobře rozloženy a vyčnívají až cca 30 mm nad pomyslnou rovinu jejich podložky. Jedná o neobvykle kontrastní a kvalitní vzorek který pro danou lokalitu není zcela typický. Pohledová část měří 12 krát 10 cm, hmotnost vzorku 0.695 kg.
Krystal bournonitu na komplexní rudní podložce. Vzorek je tvořen směsicí drobně krystalovaných sirníků, především černohnědého sfaleritu, zlatavého chalkopyritu a nažloutlého pyritu. U středových křemenných růžic, jejichž krystaly jsou dlouhé cca 1 cm, je narostlý jeden rýhovaný, modře nabíhající a relativně vzácný bournonitový krystal. Další bornity jsou drobnější a je možné je odhalit nejlépe s pomocí binokulárního mikroskopu. Pohledová část měří 12 krát 11 cm, hmotnost vzorku 0.963 kg.
Drobné oranžové krystaly spessartinu na křemeni až záhnědě. Krystaly bílého křemene jsou porostlé oranžovým spessartinem. Největší krystal křemene měří 10 cm, velikost spessartinových krystalů do 4 mm. Vzorek byl prasklý a je slepený. V pravé časti je při podrobnějším zkoumání patrné poškození. I tak se jedná o relativně velmi pěknou ukázku. Pohledová část měří 17 krát 13 cm, hmotnost vzorku 1.35 kg.
Krystaly zeleného turmalínu (elbait, verdelit) narostlé na křemeni. Do přirozeně šikmo ležícího krystalu křemene jsou zarostlé krystaly průsvitného zeleného turmalínu. Menší a od slídy očištěný měří na délku 3 cm. Pohledová část měří 9 krát 11 cm, hmotnost vzorku 0.620 kg.